Otomat çeliği, demir çelik sektörünün en önemli ürünlerinden biridir. Maliyeti düşük bir alternatif olarak, talaşlı imalatlarda sıkça kullanılan bir çelik türü olarak açıklayabiliriz. Otomat çelikleri, hem kimyasal hem de fiziksel özelliklerinin uygun olması sebebi ile işlenebilir niteliğe sahiptir. Bu sebeple de pek çok avantajı bir arada barındırır. Hem maliyeti düşük, hem işlenebilir nitelikli, hem de teknik özelliklerine bakıldığında son derece cazip… Genel anlamda bu özellikleri ile ön plana çıkarken, biraz daha teknik bilgilerden de bahsetme gerekliliği ortaya çıkıyor.

Otomat Çeliği Teknik Bilgiler

Otomat çeliğinin, belli değerleri önem arz eder. Örneğin; karbon oranı, kükürt oranı ve fosfor oranı gibi… Otomat çeliklerinin karbon oranı %0.07 – %0.60 arasında değişirken, kükürt oranı ise %0.15 ile %0.40 değerleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra fosfor oranının ise %0.07 ve %0.10 değer aralığında olduğunu görmekteyiz. Çelik kalitesinden söz ettiğimizde, kükürt ve fosfor son derece önemli birer madde haline gelir. Otomat çeliklerinde yüksek miktarda yer alan fosfor ve kükürt ise talaşlı işlem kabiliyetini artırarak, malzemenin daha verimli hale gelmesini sağlar. Bu sebeple de otomat çeliği tercih edecek olanlar için bahsettiğimiz kükürt ve fosfor değerleri büyük önem taşımaktadır.

Normal şartlarda çeliğin kalitesini artırmak için bu iki elementin oranları azaltılmaya çalışılsa da otomat çeliğinin durumu çok farklıdır. Yükseltilen bu değerler ile hem talaşlı işleme kabiliyeti artırılır, hem de farklı avantajlar elde edilir. Örneğin, bu sayede otomat çeliği daha parlak ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olur. Temiz bir yüzeye sahip olmasıyla birlikte parça dayanımı da artırılmaktadır.

Otomat Çeliği Nerede Kullanılır?

Son zamanlarda otomat çelikleri nerede kullanılır sorusunun yanıtları merak ediliyor. İlk olarak hızlı talaş alma sürecinde talaşların kırık çıkmasıyla beraber talaş kaldırma işlemleri için otomat çelikleri kullanılmaktadır. Bu çelik türü uygulanan ısıl işlemlerine göre farklı şekilde sınıflandırılır. Isıl işlem uygulanmayanlar ve ısıl işlem uygulananlar olarak sınıflandırılan otomat çeliğinde ısıl işlem uygulanmayanlar yumuşak otomat çelikleri şeklinde adlandırılır. Isıl işlem uygulananlar ise ıslah işlemi ve sementasyon işlemi uygulananlar olarak bilinir.